Przejdź do głównej zawartości

Najlepsze sposoby nauki języków obcych. Co na ten temat mówią badania?




"Jaki jest najlepszy sposób nauki języka obcego?"
"Czy mogę brzmieć jak osoba mówiąca w ojczystym języku?"
"Jak najszybciej nauczyć się nowych wyrazów?"
"Czy potrzebuję do tego gramatyki?"

Od samego początku nauki języka obcego zadaje sobie takie i inne pytania. Od zawsze chciałem szybko i efektywnie uczyć się języka, tak aby móc się nim jak najszybciej posługiwać. Tak aby móc się wysłowić, ale i zrozumieć co mają do powiedzenia inni. Jak mogę wiedzieć, czy poświęcam swój czas ucząc się odpowiednich rzeczy? Każdy język to ogrom słów i zasad. Wszędzie gdzie możemy napotkać różne metody, a wskazówki nie rzadko gryzą się ze sobą. 

Lingwiści czyli językoznawcy już od dłuższego czasu obserwują jak ludzie uczą się języków obcych. Pomimo, że nie mają jeszcze dokładnych odpowiedzi, to mają wiele wskazówek na temat co pomaga a co nie w efektywnej nauce języka obcego. Możemy przyjrzeć się kilku odpowiedziom jakie daje nam nauka odnośnie nauki języka obcego. 

"Czy mogę brzmieć jak osoba mówiąca w ojczystym języku?"

Najpierw oczywiście należy zastanowić się dlaczego chciałbyś brzmieć jak osoba mówiąca w języku ojczystym? Wiele osób uczących się języka obcego nie martwi się zbytnio wymową. Uważając, że najważniejsze jest aby ludzie po prostu rozumieli to co chcą powiedzieć. W tym jest też ziarno prawdy, bo nie potrzebujesz idealnego akcentu aby dobrze się porozumiewać. Jednak oczywiście im bardziej brzmimy jak osoby mówiące w ojczystym języku tym łatwiej jest nas zrozumieć. Naturą rzeczy jest, że ludzie chętnie będą rozmawiać z tobą. Więc dlaczego akcent jest na pierwszym miejscy i co możemy z nim zrobić? 


"Dlaczego w ogóle mamy akcent?"

Akcent bierze się stąd, że jest nam ciężko odróżnić dźwięki, które nie istnieją w naszym ojczystym języku. Do tego też dziki w innych jeżykach mogą wymagać innych partii mięśni, których po prostu nie używamy w naszym ojczystym języku. A zatem co możemy z tym zrobić ?

Możemy oczywiście unikać niektórych wyrazów takich jak w angielskim sheep (owca) i ship (statek), ale nie jest to rozwiązane, bo i tak kiedyś przyjdzie nam ich użyć. 

Wszystko zaczyna się gdy jesteśmy mali, a nasz mózg  jest super mózgiem wielojęzycznym, który potrafi dostrzec najmniejsze różnice w najróżniejszych językach świata. Jednak gdy rośniemy nasz mózg skupia się jedynie na różnicach jakie występują w naszym ojczystym języku. Przy tym eliminując różnice, które nie są ważne.  To jest dobre bo zapewnia nam lepsze zrozumienie naszego ojczystego języka. Jednak stwarza to problemy przy nauce innych języków.  

"Jak podzielić dźwięki na części?"

Nie wszystko jednak stracone. Lingwiści poznając tajniki nauki języków obcych znaleźli pewne sposoby nauki tych różnych innych dźwięków. Metoda jest prosta, a polega na słuchaniu słów, które mają właśnie te różnice dźwiękowe. Słysząc dwa wyrazy musisz zdecydować się, który z wyrazów jest którym, a następnie starać się go powtórzyć. W ten sposób otrzymując odpowiedź, czy wykonałeś to poprawnie, czy też nie. Po kilku sesjach z pewnością będzie w stanie słyszeć większą różnicę i być w stanie wypowiedzieć dany wyraz poprawniej. Możesz uczyć się tego na platformie FORVO. Możesz stamtąd ściągnąć plik dźwiękowy wyrazu którego chcesz się nauczyć. Następnie użyć programu Anki umieszczając plik dźwiękowy po stronie pytania i napisz wyraz po drugiej stronie. Słuchaj wyrazu i staraj się odgadnąć który to jest. Wpisz wyraz i sprawdź, czy miałeś rację. 

Są oczywiście inne dźwięki, które angażują inne partie jamy ustnej. Tutaj jednak także jest pozytywna informacja. Wystarczy trochę wytrwałości przy ćwiczeniach mięśni jamy ustnej, aby móc wymówić dźwięki jak osoba mówiąca w ojczystym języku. Aby to zrobić należy ćwiczyć pozycję ust (fonetyka artykulacyjna). Należy dowiedzieć się dokładnie, gdzie ma leżeć dokładnie język i jak mają być ułożone zęby podczas wypowiadania danych dźwięków, następnie ćwiczyć to do momentu aż twoje usta będą poruszyły się w sposób naturalny. 

"Jak najszybciej nauczyć się nowych wyrazów?"

Jest wiele skutecznych technik nauki słówek. Największym zastanawiającym pytaniem jest czy powinniśmy uczyć się słówek na pamięć, czy to przez karteczki czy jakikolwiek inny sposób czy może poprzez czytanie i słuchanie. Jednak i tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo obydwie metody są dobre, a co najważniejsze skuteczne. Najważniejsze aby korzystać z obydwu, bo właśnie odpowiednie ich używanie prowadzi do sukcesu. 

Wiele osób uczących się języka obcego używa karteczek (Flashcards). Polega to na pisaniu słówka w języku docelowym z jednej strony i obrazkiem lub tłumaczeniem z drugiej. Aby uczyć się słów w ten sposób, należy przeglądać karteczki i starać się przypomnieć co jest z jej drugiej strony. W ten sposób sprawdzając czy zapamiętałeś to poprawnie. W tych czasach ludzie używają Anki lub też innych programów takich jak chociażby Memorize, które mają system odpowiedniego czasu pomiędzy powtórzeniami słówek. Ta technika jest na podstawie badań niemieckiego psychologa Hermann Ebbinghaus, który zauważył, że aby zapamiętać daną rzecz należy używać powtórek w odpowiednim czasie. Co znaczy, że zapamiętasz wyraz lepiej jeśli będziesz na niego patrzył np.: raz dziennie przez cztery dni, niż cztery razy w jednym dniu. Zauważył ona także, że pamiętamy informacje lepiej, jeżeli połączymy je do własnych osobistych doświadczeń. To one właśnie stanowią podstawę w mnemotechnikach. Polega na łączeniu słowa w innym języku do słowa brzmiącego podobnie w twoim własnym. Dodając do tego jak najwięcej innych elementów takich jak obraz, dźwięk czy nawet zapach. Dzięki nim, twój umysł może stać się niesamowitym narzędziem do nauki. Jednak najlepszym sposobem będzie łączenie wszystkich technik. 

Jest jeszcze coś takiego jak twój naturalny sposób nauki. Twój umysł już jest wspaniała maszyną, jednak słysząc wyrazy nie analizuje ich oddzielnie, a przewiduje co będzie następne i łączy w całość. Naukowcy znaleźli sposób pomiaru kiedy twój mózg to robi. Bo jak pewnie wiesz, nasze mózgi ciągle emitują pewne sygnały elektryczne, które zmieniają się w zależności od zadania z jakim boryka się mózg w danym momencie. W ten sposób naukowcy mogą przeczytać za pomocą techniki zwaną elektroencefalografią. (Jednak nie martw się nie są w stanie czytać w twoich myślach, jeszcze!)

Jednym z takich sygnałów jest N400, który zmiana się w zależności od tego czy słowa mają sens w kontekście czy nie. Sygnał ten zmienia się wraz z poziomem biegłości w języku obcym. Oznacza to, że najważniejszą rzeczą jest zbieranie statystyk odnoście wyrazów jakie pojawiają się razem, tak jak mówią osoby w języku ojczystym. Aby być w tym lepszym musimy przygotować sobie odpowiednie materiały, tak aby nasz mózg mógł oswoić się z naturalnymi treściami. Świetnymi sposobem jest czytanie, które poszerza słownictwo. Oczywiście ważna rzeczą jest wybranie źródeł, które są odpowiednie na nasz poziom znajomości języka. Bo jeżeli wyrazy będą za trudne, to będzie nam trudniej co oznaczają w danym kontekście. Jeżeli jesteś na wyższym poziomie, ale nie za bardzo lubisz czytać, to oglądaj filmy z napisami w języku w którym się uczysz, to wciąż czytanie. 

"Czy potrzebuję do tego gramatyki?"

Specjaliści w nauce języków zadają sobie ciągle pytanie czy nauka gramatyki jest na prawdę taka ważna. Czy nie można jej nauczyć się naturalną metodą poprzez słuchanie, czytanie i mówienie?

Lingwiści próbują co prawdą odpowiedzieć na to pytanie. Jednak ciężko jest to skontrolować za pomocą badań. Naukowcy starają się przeprowadzać eksperymenty na grupach. Jednak nie są to miarodajne eksperymenty. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi i w tym temacie. Znajomość gramatyki z pewnością pomaga w opanowaniu i poprawnym posługiwaniu się językiem obcym, jednak jednak różnice nie są tak duże. Bo nie jest to najbardziej efektywna nauka języka obcego.  

Tym samym przechodzimy do jednego najważniejszego pytania, jak być najbardziej zmotywowanym do tego aby uczyć się wytrwale języka obcego? Na to pytanie jest wiele możliwości:

Ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie osoby z którą można uczyć się języka obcego. Badania wykazują, że osoby uczące się w grupach, nawet jeżeli nie są fizycznie w jedynym miejscu osiągają więcej. A jest to z kilku przyczyn, trzy z nich to:

  1. Jesteśmy stworzeniami socjalnymi i dzielenie się doświadczeniami powoduje w nas bardziej pozytywne doświadczenia. 
  2. Gdy cele są widoczne dla wszystkich, jesteśmy bardziej zaangażowani w prace nad nimi, wiąże się to z odpowiedzialnością. 
  3. Pracując w groupie jesteśmy wspierani przez innych, co to naturalnie nas zachęca do zaangażowania - odczuwamy wparcie.
Są też badania, które wykazują, że warto wielkie zadania rozbijać na małe. W ten sposób uda nam się więcej osiągnąć i poddamy się poddajemy niż widząc wielkie zadanie, któremu nie możemy sprostać. Co wolisz, dostać książkę do przeczytania na za miesiąc, czy może rozdział na za dwa dni? 

Bardzo ważne jest dzielenie zadań na części. Tak więc zamiast stawiać sobie zadanie aby mówić w języku obcym lepiej jest wybrać mniejsze i bardziej konkretne jak uczyć się języka godzinę na dzień. Będzie to bardziej realne w wykonaniu, a efekt doprowadzi do osiągnięcia biegłości w języku obcym. 

A jaki jest twój najlepszy sposób nauki języka obcego? Podziel się w komentarzach. 


Komentarze